Глютенова ентеропатія. Діагностика целіакії в УЛДЦ

УКРАЇНСЬКА ЛАБОРАТОРІЯ – ЄВРОПЕЙСЬКА ЯКІСТЬ


 

 
Facebook
Google
 


      +38 (044) 492 34 84

       в будні з 8:00 до 19:00 | E-mail: lab@uldc.com.ua

    Поштова адреса: оф. 6, буд 6-Д,

 вул. Микільсько-Слобідська, м. Київ, Україна, 02002

Ви тутГоловна>Новини>Глютенова ентеропатія. Діагностика целіакії в УЛДЦ

Глютенова ентеропатія. Діагностика целіакії в УЛДЦ

celiac-2018-uldc

Що таке целіакія? Симптоми целіакії

Целіакія (глютенова ентеропатія, ГЕ) – це імунно-обумовлена реакція на глютен (запасний білок пшениці, ячменю, жита) продуктів харчування. Глютен насамперед впливає на тонкий кишечник осіб із генетичною схильністю (порушує структуру тонкого кишечника) і припиняє свою дію після виключення глютену з раціону.

У статті на сайті www.health.com, про целіакію говорять як про одне з захворювать, яке важко діагностувати черех значну кількість неспецифічних симптомів. Целіакія може проявлятися багатьма симптомами, як типовими для шлунково-кишкових захворювань (діарея, стеаторея, втрата маси тіла, здуття живота, метеоризм, біль у животі), так і іншими (аномальні печінкові проби, залізодефіцитна анемія, остеопатія, шкірні захворювання та інші різноманітні прояви). Але в багатьох осіб із целіакією симптоми взагалі можуть не проявлятися.

Етапи діагностики целіакії

Діагностика целіакії складається з трьох основних діагностичних етапів: клінічного, лабораторного та інструментального.

На першому (клінічному) діагностичному етапі лікарі повинні здійснювати ретельний відбір пацієнтів з груп ризику наявності целіакії. До групи ризику слід відносити пацієнтів з наступними захворюваннями: герпетиформний дерматит Дюрінга, аутоімунні захворювання (цукровий діабет 1 типу, тиореоїдит, ревматоїдний артрит, гепатит, синдром Шегрена), хронічні анемії (залізодефіцитна, фолієводефіцитна), остеопенія, остеопороз, порушення генеративної функції - безпліддя, афтозні ураження ротової порожнини, глосити, неврологічні розлади – глютенова полінейропатія, глютенова атаксія, епілепсія, онкопатологія (лімфоми кишківника), СРК, синдром Дауна, лімфоцитарний коліт, синдром хронічної втоми, хвороба Аддісона, ревматоїдний або серонегативні артрити, приховані кишкові кровотечі. Основою клінічного етапу діагностики ГЕ має бути ретельний збір анамнезу, аналіз скарг як з боку шлунково-кишкового тракту, так і інших скарг, виявлення асоційованих патологій, родичів з наявністю целіакії.

Другий (лабораторний) діагностичний етап базується на імуноферментному аналізі ELISA з визначенням специфічних серологічних біомаркерів целіакії: антитіл до гліадину, антитіл до тканинної трансглутамінази (тТГ), антитіл до ендомізію і «сучасних» антитіл до дезамінованих пептидів гліадину і пов'язаної з ними тТГ. Ці дослідження можна використовувати також для контролю ефективності лікування (зниження титру антитіл в динаміці).

Подальша діагностика (третій етап) базується на аналізі стану слизової оболонки (СО) тонкого кишківника в осіб з позитивними результатами серологічного дослідження. Для цього проводиться верхня ендоскопія з біопсією СО дванадцятипалої кишки. Діагноз целіакії встановлюється за наявності патологічних змін, виявлених при біопсії - атрофії ворсинок, гіперплазії крипт і виявленні ознак імунного запалення (скупчення лімфоцитів у слизовій оболонці) + не менше 2 видів антитіл у високих титрах у сироватці крові.

Додатково! (не в плановому порядку) проводять генетичну діагностику схильності до целіакії – виявлення генів HLA DQ2 і HLA DQ8. Приблизно 20-25% людської популяції мають DQ2 або DQ8 антигени, у хворих на целіакію більше 97% пацієнтів мають маркери DQ2 та/або DQ8.

Аналіз на целіакію в лабораторії УЛДЦ

Лабораторія Українського лікувально-діагностичного центру імуноферментним методом проводить наступні дослідження на визначення біомаркерів целіакії (біологічний матеріал - венозна кров):

Код - М0128 - Антитіла до гліадину IgA - 319 гривень;
Код - М0129 - Антитіла до гліадину IgG - 235 гривень;
Код - М1104 - Антитіла до тканинної трансглутамінази IgА - 245 гривень;
Код - М1105 - Антитіла до тканинної трансглутамінази IgG - 245 гривень;
Код - М0131 - Антитіла до дезамінованих пептидів гліадину IgA (кількісне визначення) - 379 гривень;
Код - М0132 - Антитіла до дезамінованих пептидів гліадину IgG (кількісне визначення) - 379 гривень;
Код - М1106 - Ендомізіум, антитіла IgG (метод IFT) - 299 гривень;
Код - М1107 - Ендомозіум, антитіла IgА (метод IFT) - 299 гривень;
Код - М0102 - HLA DQ2, DQ8 (ПЛР скринінг целіакії, якісне визначення, дослідження виконується в Німеччині) - 2975 гривень;
Код - М0102-1 - Целіакія (глютенова ентеропатія), схильність (типування HLA DQA1, DQB1, DRB1/04) - 6515 гривень.

В журналі «Рациональная фармакотерапия» (www.rpht.com.ua) в 2014 році (№2 (31)) опублікована стаття – «Целіакія: діагностування і ведення пацієнтів», рекомендована Американською колегією гастроентерологів. Корисне посилання - www.celiac-ukraine.com – Українська спілка целіації.

 
 

Статьи:

Епідситуація з дифтерії та правця в Україні та можливі тенденції її розвитку

diabet-gulyaetОстаннім часом в Україні загострилась проблема інфекційної захворюваності, у тому числі інфекцій, що керуються засобами специфічної вакцинопрофілактики. Аналіз основних показників напруженості епідпроцесу дифтерії та правця (вакцинація проти яких проводиться в основному одними і тими ж комплексними вакцинами) за останні 10 років виявив загрозливі тенденції.

Детальніше...
 

Хвороба Лайма у дитячому віці: погляд на проблему та клінічний випадок

boreliozСистемний кліщовий бореліоз більше відомий як хвороба Лайма (ХЛ, Лайм-бореліоз, Lyme disease (LD); А 69.2 за Міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду). Також він носить такі назви: кліщовий менінгополіневрит, хронічна мігруюча еритема, еритемний спірохетоз, синдром Баннварта.

Детальніше...