Запальний процес як захисний механізм
Запалення — це складний захисний механізм організму, коли лейкоцити із судинної системи мігрують у пошкоджені тканини, щоб знищити агенти, які потенційно можуть призвести до пошкодження тканин. Під час запальних процесів утворюються цитокіни (грец. сytos — клітина, kinos — виділяти) — спеціальні білкові молекули, які регулюють процеси утворення, розвитку, росту та функціонування клітин організму, зокрема — клітин імунної системи.
Залежно від того, які клітини імунної системи більшою мірою синтезують той або інший цитокін, розрізняють лімфокіни (синтезуються лімфоцитами), монокіни (синтезуються моноцитами та макрофагами), нейтрофілокіни (синтезуються нейтрофілами), тощо. Згодом усіх їх об'єднали однією назвою — інтерлейкіни і кожному інтерлейкіну дали відповідний номер. Частина цитокінів не змінила своєї назви: інтерферони, фактори некрозу пухлин, фактори росту тощо. Класифікувати цитокіни досить складно.
Що таке Інтерлейкін-6?
Інтерлейкін-6 (Interleukin-6, IL-6) — це глікопротеїн, що належить до ранніх цитокінів (утворюються першими на ранньому етапі розвитку запального процесу), які швидко реагують на агресивну поведінку патогенів: бактерій, вірусів та інших мікроорганізмів й продуктів їх життєдіяльності, а також на отримані травми та опіки. Основними утворювачами IL-6 є моноцити, макрофаги, фібробласти, а також широкий спектр різних клітин — Т- і В-лімфоцити, гепатоцити, кератиноцити, ендотеліальні, кровотворні клітини, клітини пухлин різного походження.
Роль Інтерлейкіну-6 у діагностиці захворювань
Визначення рівнів інтерлейкіну-6 проводять для моніторингу запальних реакцій у організмі (системна інфекція або локалізована інфекція, системний червоний вовчак, алкілозуючий спонделіт, ревматоїдний артрит, запальні захворювання кишківника), або — для оцінки розвитку діабету, інсульту та серцево-судинних захворювань. Дослідження показують, що високі рівні IL-6 можуть бути пов'язані з різними видами раку. IL-6 є раннім маркером неонатального сепсису. При інфекціях, що загрожують життю, рівень IL-6 є підвищеним і корелює з тяжкістю сепсису та смертністю.
Інтерлейкін-6 та COVID-19
У <20% пацієнтів з підтвердженим COVID-19 можуть розвиватися важкі симптоми: стани з лихоманкою та/або симптоми важкої запальної реакції (яку називають «синдромом вивільнення цитокінів» або «цитокіновим штормом»), артеріальна гіпотензія, задишка, дисфункція органів. Високі рівні IL-6 корелюються з тяжкістю захворювання на COVID-19.
Визначення рівнів Інтерлейкіну-6 у сироватці крові людини
Лабораторія УЛДЦ проводить дослідження на визначення вмісту Інтерлейкіну-6 в сироватці крові методом імуноферментного аналізу (ІФА).
Код – М0306 – Інтерлейкін-6 (Interleukin-6, IL-6).
Матеріал – венозна кров.
Ціна – 1100 гривень.