Що таке церулоплазмін?
Церулоплазмін (англ. Ceruloplasmin, Cp) або мідна оксидаза – білок плазми крові, який синтезується у печінці (переважно), молочній залозі, матці, плаценті, яєчках, легенях, мозку та вивільняється у кров для зв'язування міді, транспортування її в тканини та вивільнення. Церулоплазмін також відіграє важливу роль у транспорті та метаболізмі заліза і, отже, в еритропоезі.
Мідь – це елемент, який використовується організмом для вироблення енергії, формування кровоносних судин, синтезу сполучних тканин та меланіну (речовина, яка надає кольору шкірі та очам). Мідь допомагає організму використовувати залізо, а також підтримує розвиток мозку, забезпечує здоров'я нервової та імунної систем. Мідь поєднується з різними амінокислотами, утворюючи ферменти-каталізатори. Мідь надходить до організму з їжею (молюски, горіхи та насіння, яловича печінка, пшениця, висівки та шоколад) та перебуває в організмі у складі церулоплазміну (95% загальної циркулюючої міді зв’язано з церулоплазміном). Аналіз на церулоплазмін покаже кількість церулоплазміну в зразку крові та вкаже на дефіцит або надлишок міді у організмі.
Високий рівень міді у тканинах може серйозно пошкодити органи та стати небезпечним для життя.
Підвищений рівень церулоплазміну є характерним за розвитку системних захворювань, розвитку інфекційного процесу, злоякісних новоутворень, ураженнях печінки, судин, серця, за цукрового діабету, за вагітності, приймання оральних контрацептивів, естрогенів і фенобарбіталу.
Знижений рівень церулоплазміну є рідкісним явищем і є характерним за порушення всмоктування поживних речовин кишківником (включаючи целіакію). Знижений рівень церулоплазміну є наслідком приймання аспарагінази та левоноргестрелу, а також цинку.
Симптоми-ознаки низького рівня міді у крові: аномально низький рівень нейтрофілів, остеопороз, втома, поколювання у кінцівках, бліда шкіра.
Для чого здавати аналіз на церулоплазмін?
► Діагностика вродженого порушення обміну міді: хвороби Вільсона-Коновалова, синдрому Марфана і хвороби Менкеса;
► за підозри на розвиток аутоімунних захворювань;
► за підозри на лімфома Ходжкіна, гіпохромна мікроцитарна анемія, лейкемія;
► за підозри на цукровий діабет, гіпертиреоз;
► за підозри на епілепсію;
► діагностика онкологічних захворювань;
► діагностика гепатитів, цирозу печінки, жовтяниці, целіакії;
► діагностика серцево-судинних захворювань.
Аналіз на церулоплазмін у лабораторії УЛДЦ
Аналіз на церулоплазмін здають натщесерце. За погодженням з лікарем варто відмінити препарати, які впливають на рівень церулоплазміну в крові.
Код – Б0120.
Назва – Церулоплазмін.
Строк виконання – два робочі дні.
Ціна – 409 грн.