New investigations

Що таке остеокальцин?

Остеокальцин (англ. Оsteocalcin, Ос) – основний білок кісткової тканини, який синтезується молодими клітинами кісткової тканини (остеобластами) та забезпечує процеси зміцнення, відновлення та формування нових кісткових структур. Остеокальцин вважається одним з основних маркерів метаболізму кісткової тканини (формування кісткової тканини). 

Остеокальцин переважно концентрується у матриксі кісткової тканини (90% у молодому віці, 70% у дорослому віці), а його частина потрапляє у кровотік. Процеси формування кісткової тканини – утворення нових клітин (остеосинтез) та процеси її оновлення (ремоделювання) – руйнування старих клітин (резорбція) є постійними у організмі та регулюються низкою речовин. Якщо процеси резорбції переважають над процесами остеосинтезу (патологічне збільшення швидкості ремоделювання) – мінеральна щільність кісткової тканини знижується, розвивається остеопороз. Порушення кісткового обміну речовин призводить до підвищення вмісту остеокальцину у крові. Аналіз на остеокальцин дозволяє виявити подібні порушення.

Рівень остеокальцину в організмі залежить від достатньої кількості вітаміну К, адже вітамін К регулює кальцієвий обмін. Рівень остеокальцину напряму повязаний з рівнем кальцію у крові (загального та іонізованого). Активна форма вітаміну D3 стимулює процес утворення остеокальцину, а паратиреоїдний гормон пригнічує його. З віком рівень остеокальцину в крові зростає. Рівень остеокальцину залежить від стану нирок (виводиться з кровотоку через нирки), наявності ендокринних порушень (гіпопаратиреоз, гіперкортицизм, дефіцит соматотропіну, тощо), особливостей кісткового метаболізму. Зниження рівня остеокальчину у ранньому віці призводить до розвитку рахіту. Рівень остеокальцину залежить від фази менструального циклу. 

Для чого здавати аналіз на остеокальцин?

Аналіз на остеокальцин рекомендований:

► жінкам у період пре-, мено- та постменопаузи;
► пацієнтам, які лікуються препаратами, що впливають на кістковий метаболізм;
► пацієнтам з ендокринними порушеннями;
► за підозри на остеопороз, остеомаляцію, хворобу Педжета;
► пацієнтам з остеопорозом, які приймають специфічні препарати;
► за швидкого рості у підлітків;
► при гіперкальціємічному синдромі;
► пацієнтам з хронічними хворобами нирок, нирковою недостатністю;
► якщо є пухлини, метастази в кістки.

Аналіз на остеокальцин у лабораторії УЛДЦ

Аналіз на остеокальцин вимагає підготовки: не вживати їжу за 8-12 годин, виключити фізичні навантаження та емоційне перенапруження, за погодженням з лікарем відмінити препарати, які впливають на рівень остеокальцину в крові (глюкокортикоїди, антикоагулянти, тощо).

Код – Б0116.
Назва – Остеокальцин.
Строк виконання – два робочі дні.
Ціна – 409 грн.